UMĚLÁ SLADIDLA A ZDRAVÍ: Jsou pro nás nebezpečná?

Umělá sladidla a zdraví zajímá čím dál tím více lidí vzhledem s rostoucí nabídkou supermarketů. První umělé sladidlo sacharin bylo objeveno už v roce 1879. Dva chemici na univerzitě Johna Hopkinse na něj narazili náhodou poté, co látka vystříkla na ruku jednomu z chemiků. On poté zjistil, že je sladká. (zdroj: ResearchGate). Nejčastější známé sladidla jsou sacharin, acesulfam, aspartam, neotam, sukralóza a nízkokalorické sladidlo stévia.

Umělá sladidla již byla v minulosti několikrát pod palbou kvůli možným zdravotním rizikům, které mohou představovat. Umělá sladidla by měly sloužit pouze ke snížení příjmu cukrů a kalorií. Také mohou pomoci snížit riziko srdečních onemocnění a cukrovky.

Umělá sladidla mohou vaše chuťové smysly změnit

UMĚLÁ SLADIDLA A ZDRAVÍ: Jsou pro nás nebezpečná?

Mnoho lidí zvýšilo svou spotřebu umělých sladidel. Podle Newsweek vědci zjistili, že používání umělých sladidel mezi lety 2000-2012 vzrostlo u dětí o 200% a u dospělých o 54%. Studie ukázaly, že je rodiče příliš nechtějí dávat svým dětem, ale 77% dotazovaných nedokáže vždy identifikovat umělá sladidla v běžných výrobcích.

Úspora kalorií nemusí vždy fungovat, tak jak doufáme. Podle Newsweek existuje studie, která sledovala téměř 5 158 dospělých po dobu téměř osmi let, zjistila, že ti, kteří pravidelně konzumovali umělá sladidla alespoň dvakrát denně, měli větší pravděpodobnost přibývání na váze než ti, kteří sladidla nekonzumovali. Teorie není taková, že by sladidla způsobovala chuť na jídlo, ale že si lidé myslí, že pokud šetří kalorie na jednom místě, mohou jich více nabrat jinde.

Existuje možné riziko, že se stanete závislými

Existuje možné riziko, že se stanete závislými na umělých sladidlech

Dietní limonády jako jsou Coca Cola Zero aj. bývají častým viníkem nadměrné konzumace umělých sladidel. Podle lékařů, kteří poskytli rozhovor CNN mají sodovky, jak sodovky slazené, tak uměle slazené, návykové vlastnosti. Směs sladké (ať už skutečné nebo umělé) ve spojení s kofeinem a bublinkami stačí k tomu, aby se miliony lidí vracely po další. Problémem se stává nadměrná spotřeba a možnost negativních účinků na zdraví je velmi reálná. Pokud si tedy dáte 0,5 l denně nápoje slazeného umělými sladidly, nemělo by vám hrozit nebezpečí.

Umělá sladidla také představují menší zdravotní rizika než cukr, který se nachází téměř ve všech potravinách. Doporučujeme zhlédnout dokument o cukru od Nigela Latty s českým dabingem ve videu níže:

Nevíte kam dál? Zkuste si přečíst, proč byste měli vyzkoušet přidat sekt do míchaných vajíček.

Jmenuji se Filip a věřím, že život je příliš krátký na špatnou kávu a nudné jídlo. Nejraději mám asijskou a italskou kuchyni a mé oblíbené suroviny jsou avokádo a koriandr. Jsem spoluzakladatelem webu bestrecepty.cz, kde se i lidé mohou zapojit a přidávat své recepty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..