Málo kdo ví, jak správně skladovat čerstvé ovoce a zeleninu. Každý z vás byl určitě na farmářských trzích, kde potraviny vypadají famózně a čerstvě a jen málokdo z takových trhů odešel s prázdnou. Nakoupíte si více zeleniny ať už na trhu nebo v supermarketu a nakonec nevíte co s ní? Je důležité správně potraviny skladovat tak, aby za pár dní nebyla zelenina oslizlá. Určitě se vám to někdy stalo a my jsme sepsali rady jak prodloužit životnost zeleniny, ovoce i bylinek.
Mrkev, která neuvadne
Mrkev je velmi častá potravina, kterou najdete ve většině domácností. Dá se využít do omáček, k těstovinám, dušená, do polévek nebo v podobě pyré. Základem dobré mrkve je její křupavost, která signalizuje i její čerstvost. Abyste udrželi kořenovou zeleninu v nejčerstvějším stavu, musíte odkrojit zelenou nať se kterou se mrkev mnohdy prodává. Tato zeleň vysává z mrkve vlhkost a je to právě to místo, kde mrkev začíná hnít.
Po odkrojení listů mrkve vložte ideálně do zipovacího (uzavíratelného) sáčku na zip, který však neuzavírejte! Uzavřený sáček shromažďuje vlhkost, což je nežádoucí a zeleninu znehodnocuje. Při tomto správném skladování by vám mrkev měla vydržet i několik týdnů.
Okurky, které nejsou změklé až kašovité
Klíčové pro uchování okurek a cuket je vlhkost. Je třeba udržovat tuto zeleninu v suchu. Pokud je vaše okurka v nesmyslném plastovém obalu, tak ji vybalte, omyjte a důkladně otřete do sucha. Ujistěte se, že není okurka nahnilá, pokud ano, tak můžete toto místo odkrojit a ten samý den spotřebovat. Takto vysušenou okurku zabalte do papírového ubrousku a vložte do uzavíratelného sáčku, který nezavírejte aby mohla unikat vlhkost. Skladujte okurky v lednici na nepříliš studeném místě ideálně v zásuvce pro zeleninu.
Bylinky, které vydrží
Není snadné udržet bylinky čerstvé. Častokrát vám uvadnou bylinky několik dní po zakoupení a vy si z nich uděláte sotva jedno jídlo. Předtím než nakoupíte zásobu sušeného koření a bylinek vám doporučujeme vyzkoušet tyto triky pro prodloužení životnosti bylinek od Serious Eats.
Ať už se jedná o kterékoli bylinky, tak postup začíná vždy stejně: bylinky omyjte a dobře osušte papírovými ubrousky. U jemných bylinek jako je máta, koriandr a petržel je třeba část stonků zaříznout. Poté dejte do plastové nádoby asi 1 centimetr vody a bylinky do ní vložte. Pomocí plastového sáčku a gumičky nebo víčka zavřete nádobu a bylinky můžete skladovat v lednici. Každých několik dní kontrolujte vodu a dle potřeby vyměňte.
U bazalky je to velmi podobné, jen ji nezakrývejte a neukládejte do lednice. Položte ji třeba na kuchyňskou linku, hlavně mimo dosah přímého slunce. U pevnějších odrůd bylinek jako je rozmarýn, tymián nebo šalvěj navlhčete papírový ubrousek a zaviňte do něj bylinky.
Takto uchované bylinky vám vydrží bez vadnutí až 3 týdny v závislosti na druhu bylinky.
Listová zelenina, která není slizká
Pokud chcete aby zůstala vaše listová zelenina na salát čerstvá, tak je důležité salát probrat a eliminovat ty stonky, které již vykazují známky vadnutí. Poté zeleninu důkladně omyjte a rozložte na papírové ubrousky. Zajistěte aby se listy příliš nepřekrývaly a naviňte aby mezi listy byla vrstva ubrousku. Uložte opět do plastového sáčku, který nezavírejte. Ubrousek bude odvádět veškerou vlhkost a salát vám vydrží až dva týdny.
Dokonale zralá rajčata
Znáte starou radu “Nedávat rajče do lednice?”. Není to úplně pravda. Nezralá rajčata a podtržená, tak jak je koupíte v supermarketu rozhodně vyžadují teplejší prostředí. Tyto rajčata skladujte například v nějakém košíku sťopkou dolů. Jakmile jsou rajčata zralé a měkké, tak je uložte do lednice, aby se zastavil proces zrání. POZOR: Jakmile tyto rajčata budete chtít konzumovat, tak je vyndejte zavčas z lednice (několik hodin předem), aby se zahřály na pokojovou teplotu. V opačném případě dojde ke ztrátě chuti.
Citróny, které vydrží
Základem při uchování citrusů včetně citronů je udržet je vlhké. Jistě jste někdy viděli scvrklé nepříliš vábně vypadající citrony. Společnost Cook’s Illustrated vyzkoušela řadu testů a zatímco neochlazené citrony ztvrdly už po týdnu, tak citrony uložené a zapečetěné v sáčku na zip v ledničce nezačaly po 4 týdnech vykazovat známky dehydratace.
Chřest, který zůstane pevný
Chřest potřebuje podobné skladování jako bylinky. Nařízněte spodek stonku a vložte jej touto naříznutou částí do nádoby se zhruba 1 cm vody. Kontrolujte kvalitu vody ve které je a měl by vám vydržet alespoň týden.
Lesní plody, které nezplesniví
Pokud lesní plody kupujete v obchodu, tak jistě víte, že příliš nevydrží a zároveň to není nejlevnější druh ovoce. Návod od Food52 vás nadchne. Připravte si roztok octa (1 část) a vody (3 části) a lesní plody v něm omyjte. Tento roztok zničí bakterie, které se na ovoci nacházely. Nyní je propláchněte studenou vodou, důkladně osušte a vložte na 3 vrsty papírové utěrky do krabičky, kterou umístěte do lednice. Krabičku nezavírejte aby do ní mohl proudit vzduch.
Cibule a česnek, který nevyklíčí ani neshnije
Cibule a česnek nejsou jen základem mnoha pokrmů, ale z veškeré zeleniny i nejdéle vydrží. Nepoškozený česnek vydrží až šest měsíců a cibule až 6 týdnů. Pokud je však neprávně skladujeme, tak mohou začít klíčit a to vede ke snížení trvanlivosti. Nejlepší způsob jak udržet česnek a cibuli čerstvou je uložit je neporušené na suché a chladné místo. Pokojová teplota jim vyhovuje, ale do lednice je nikdy nedávejte.